TJO Konsultatsioonid

Väike-Paala 1, 11415 Tallinn
Tel 665 9525
Faks 665 9521
info[at]tjo dot ee

Otsi:
EST ENG RUS

Login
Kasutajanimi:
Parool:
Unustasid parooli?
Registreeru

  Kasulik info

Erinevad toetused

Intervjuud

Nõuanded

   Kas eesmärgid ja mõõdikud tõesti töölisi ei huvita?
   Eesti toiduainetööstused on töötleva tööstuse suunanäitajaks
   „Koosolek“ ja „arenguvestlus“ - tänapäevase juhtimispraktika sõimusõnad
   1-minuti õppetund: Kust leida 10 000 €?
   Palun konsultatsioonipakkumist!
   1-minuti õppetund: too juurde
   Esmatasandi juhtide kvaliteet on võtmeküsimus
   1-minuti õppetund: Mida on tootmisettevõttel õppida Vormel-1-st?
   1 minuti õppetund: Me ei tohi seda klienti kaotada
   1 minuti õppetund: Viska minema see pastakas...
   Operatiivne või strateegiline plaan
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – III osa
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa
   Kas ruumipuudus tootmises on põhjus või tagajärg?
   Kas esimene „lean-vasikas“ peab ikka aia taha minema?
   Möödalaskmistest Lean põhimõtete ja tehnikate rakendamisel
   Partiitootmine vs ühe toote voog (one piece flow)
   Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
   Lean-tehnikate rakendamise tase tootmisettevõtetes
   Juurpõhjuste analüüsi tööriistad ja 8D raport
   LEAN Manufacturing erinevate variatsioonidega
   Tark ei torma põhimõte tootmisettevõttes
   ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa
   ISO 9001 – kas ainult sertifikaadi pärast?
   Dokumendihalduse lahenduste uuring

Korduma kippuvad küsimused

Kasulikud tööriistad

Kasulikku lugemist

Standarditest

Artiklid

Enne 2002. a ilmunud artiklidFirmast

Konsultatsioon

Koolitus

Kasulik info

Uudised

ISO 9001:2015 toob uuendusi – I osa

Jaanuar 2014

2015. a 9. septembril antakse kavakohaselt välja ISO 9001 uus versioon. Seekord on oodata kaalukamaid muudatusi. Seetõttu kavandatakse ka 3 aastast üleminekuaega, nagu see oli ISO 9001:2000 versiooni puhul. Järgnevates artiklites on esitatud põgus ülevaade standardi uuendustest.

ISO 9001 ülesehitus uueneb

Need, kes on oma juhtimissüsteemi loonud standardi ülesehitusest lähtuvalt, saavad taas oma süsteemi uuendada. 13 aastaga tuttavaks saanud numeratsioon ja ülesehitus muutub taas kardinaalselt. Numbriliselt tuleb 8 peatüki asemel 10. Olulisemad on sisulised muudatused – mitmed peatükid tõstetakse uutesse kohtadesse ja nimetatakse ringi, juurde tuleb uusi valdkondi ja mõned nõuded ka kaovad.

4. peatüki (kvaliteedijuhtimissüsteem) sisu laieneb. Näiteks lisandub konteksti ning huvipoolte ja nende nõuete määratlemine. Peatükk ei sisalda enam käsiraamatu ega ka dokumendi- ja tõendusdokumendi ohjet. Enam ei nõuta kvaliteedikäsiraamatut ega dokumenteeritud protseduure.

4.2.3 Dokumendi- ja 4.2.4 tõendusdokumendi ohje asemel tuleb „dokumenteeritud teave“. Uuenenud nõuded leiab nüüd tugitegevuste alt. Seega need, kes ei osanud dokumentidel ja tõendusdokumentidel vahet teha, võivad nüüd kergemalt hingata.

5. peatüki „Juhtkonna kohustuste“ asemel tuleb „eestvedamine ja kohustumus“. Peale selle jääb peatükist alles vaid kohustumuse, poliitika ja rollide, õiguste ja vastutuste osa. Ülejäänud alampeatükid leiab uutest kohtadest – „planeerimine“ eraldi peatükina (uus 6. peatükk), teabevahetus „tugitegevuste“ (uus 7. peatükk) alampeatükina ja juhtkonnapoolsed ülevaatused „toimimise hindamise“ (uus 9. peatükk) alampeatükina.

Vana 6. peatüki „Ressursside juhtimise“ asemel tuleb tugitegevusi koondav peatükk (uues 7. peatükk), milles on uuendatud kujul vanad 6. peatüki nõuded ja lisaks mitmed uued. Samuti leiab siit dokumendihalduse ehk uue nimega „dokumenteeritud teabe“ peatüki. Varasema eksitava „töökeskkonna“ asemel on nüüd selgelt viidatud „protsessi keskkonnale“.

Vana 7. peatüki “tooteteostus“ asemel kasutatakse nüüd üldnimetust „toimimine“ (uues 8. peatükk), mille alla on koondatud uuendatud pealkirjade ja täpsustatud ning laiendatud sisuga kogu põhiprotsess. Varem märkuse staatuses olnud tooteabiga seonduvad tegevused on nüüd nõuetena lahti kirjutatud. Samuti on lisandunud näiteks muudatuste ohjamine ning eraldi peatükina kaupade ja teenuste väljastamine. Siia alla on toodud ka mittevastavuste käsitlemine (uuel kujul „mittevastavad kaubad ja teenused“). Uues standardis on mittevastavustega seonduvad nõuded jagatud 2 peatüki vahel – operatiivsed tegevused (mittevastavate kaupade eraldamine jms) on koondatud 8. peatüki alla ning süsteemsete kõrvalekallete ja nende põhjuste analüüsimine 10.peatüki alla.
Stabiilsuse otsijatel on siiski ka põhjust rõõmustamiseks. Nimelt on kavas sarnast struktuuri edaspidi rakendada ka teiste standardite puhul, näiteks ISO 14001 puhul.

Vana 8. peatüki “mõõtmine, analüüs ja parendamine“ asemel kasutatakse nüüd „toimimise hindamist“ (uus 9. peatükk). Uue 9. peatüki alla on koondatud nii seire, mõõtmine, analüüs ja hindamine kui ka siseaudit ja juhtkonnapoolne ülevaatus.

Lisandunud on 10. peatükk: „Parendamine“, mille alla on koondatud mittevastavused ja korrigeerivad tegevused ning parendamine. Nõuete hulgast on kadunud ennetavad tegevused.

ISO 9001 muudatuste sisu

ISO 9001 muudatuste sisu tutvustamisega jätkame järgmises artiklis. Vt ISO 9001:2015 toob uuendusi – II osa.

Põhjalikumalt tuleb uuendustest juttu kvaliteedijuhi arenguprogrammi seminaridel, samuti on kavas läbi viia ka spetsiaalselt uuendustele suunatud koolitus. Jälgige meie kodulehte!

Jussi Onoper
TJO Konsultatsioonid

Küsimused ja abi

Oleme meelsasti valmis vastama teie küsimustele täpsemalt. Loomulikult oleme valmis pakkuma omapoolset abi juhtimissüsteemi arendamisel organisatsioonisiseste programmidena. Palun andke meile oma soovidest teada!

Kasulikku lugemist

Lugege ka teisi artikleid