Varahalduse juhtimissüsteemi arendamine ISO 55001 alusel
Kvaliteedijuhtimissüsteemi kõrval pööratakse tänapäeval tähelepanu ka teistele valdkondadele. Rahvusvahelisel tasandil on alates 2014. aastast võimalik välja arendada ja sertifitseerida varahalduse juhtimissüsteeme. Eesti keeles avaldati ISO 55001 nõuded ja seonduvad standardid (terminoloogia ja alused – ISO 55000 ning ISO 55001 rakendamise juhised – ISO 55002) 2015. a detsembrist. TJO Konsultatsioonid osales eestikeelsete versioonide sõnastuste täpsustamisel.
Standard on mõeldud isikutele, kes teostavad varahaldusega seonduvaid tegevusi või osutavad seonduvaid teenuseid, hindavad organisatsioonisiseste või -väliste osapoolte võimet täita varahaldusega seonduvaid nõudeid.
ISO 55001 nõuetele vastava varahalduse juhtimissüsteemi väljaarendamine ei ole iseenesest keerukas. Kvaliteedijuhtimissüsteemiga ja keskkonnajuhtimissteemiga võrreldes lisandub siin siiski mitmeid tavapärase organisatsiooni jaoks uusi valdkondi. Professionaalsete konsultantide kaasamine aitab kokku hoida organisatsiooni töötajate aega ja saavutada kergema vaevaga töökindlad tulemused.
Eesmärk
Konsultatsiooniprojekti tavapäraseks eesmärgiks on tagada see, et organisatsioon suudab tagada enda haldusesse antud vara tulemusliku kasutamise. Sõltuvalt kliendi soovist, on eesmärgiks ka varahalduse juhtimissüsteemi viimine tasemele, mis on vastavuses ISO 55001 standardis toodud nõuetega ja valmis sertifitseerimiseks rahvusvaheliselt tunnustatud sertifitseerimisorgani poolt.
Sisu ja tegevused
Meie kogemuste põhjal annab parimaid tulemusi juhtimissüsteemi väljaarendamisel väljaõppe, nõustamise ja auditite kombinatsiooni kasutamine. Töötame sisulises partnerluses kliendi meeskonnaliikmetega ning usume kindlalt, et juhtimissüsteemi rakendamine õnnestub edukalt siis, kui organisatsioon pühendab end projektile ning rakendamine hõlmab organisatsioonisiseselt kõiki juhtimistasandeid. Koolitame töötajaid standardi nõuete osas ning arutame organisatsiooni töökorralduse erinevad aspektid läbi väiksemates töögruppides. Konsultant on eelkõige sisuliseks moderaatoriks, kuid tema rolliks on tavaliselt ka juhtimissüsteemi asjakohane ning lihtne dokumenteerimine.
Dokumentatsiooni loomisel lähtume kuldsest põhimõttest – nii palju kui vajalik, nii vähe, kui võimalik. Tulevikus saab juhtimissüsteemi erinevaid valdkondi alati täiustada ning täpsustada.
Juhtimissüsteemide nõustamisprojekt on reeglina jaotatud neljaks etapiks:
Tulemus
Projekti lõppresultaadiks on välja arendatud ISO 55001 nõuetele vastav varahalduse juhtimissüsteem, mis on valmis sertifitseerimiseks sertifitseerimisorgani poolt.
Ajagraafik
Projekti kestvus sõltub organisatsiooni suurusest, tegevusvaldkonnast, olemasoleva juhtimissüsteemi tasemest, töötajate võimekusest ja paljudest muudest teguritest. Üldiselt on juhtimissüsteemide arendusprojektide periood 3-4 kuust kuni 12 kuuni.