Lean 6 Sigma projektid
6 sigma tase iseloomustab ülikõrge kvaliteeditasemega protsesse. 6 sigma tasemel võib esineda 3,4 defekti 1 miljoni veavõimaluse kohta. Tavalised organisatsioonid tegutsevad 2-4 sigma tasemel, mis statistiliselt tähendab 6000 defekti miljoni veavõimaluse kohta.
Teenuste osutamisel või toodete valmistamisel leiame end aeg-ajalt olukorrast, kus tulemus ei vasta kliendi või meie endi ootustele. Kuigi kõik protsessi eeldused ja sisendid on kontrolli all nagu paljudel varasematel kordadel, ei ole tulemused need, mida oodatakse. 6 sigma metoodika aitabki leida tulemuste hajuvuse põhjused ning protsessid kontrolli alla võtta.
6 sigma projekte rakendatakse tihti kõrge ohu- või riskiga valdkondade (nt lennundus, autotööstus), kuid seda võib soovitada ka masstootmise ja massteeninduse puhul (nt finantsasutused, teeninduskeskused jne). Oluline on protsesside korduvus ning andmete olemasolu (või kogumise võimalus/mõistlikkus).
Projekti sisu
6 sigma projektide tüüpilisteks väljakutseteks on tulemuste hajuvuse vähendamine, olgu selleks siis kvaliteediprobleemid, aja- vm kulud, aga ka uute seadmete/tehaste rajamise vajaduse hindamine ja tõestatud tulemuste ette valmistamine, uute toodete/teenuste väljatöötamine jms.
Parendusprojektide valiku kriteeriumiks on olulisus kliendile ja/või organisatsiooni strateegilisele arengule ning saavutatav arvestatav rahaline kokkuhoid.
Konsultatsiooni- või koolitusprojekti sisu pannakse paika vastavalt kliendi soovidele, võimekusele, püstitatud eesmärkidele ning valitud parendusprojektidele. Soovitame Lean 6 Sigma projektide läbiviimise toetamiseks kasutada koolituste ja nõustamise kombinatsioone. Kõik 6 sigma koolitused on praktilise kallakuga ja suunatud parendusprojektide edukale läbiviimisele.
6 sigma projektide läbiviimine toimub nn DMAIC sammude alusel:
- Probleemi määratlemine (Define)
- Mõõtmine (Measure)
- Analüüs (Analyse)
- Parendamine (Improve)
- Ohje (Control)
Läbivaks jooneks on erinevate statistiliste tööriistade rakendamine. Lihtsustatult tähendab see kõigepealt ärialaste probleemide/väljakutsete tõlkimist statistilisteks probleemideks, nende lahendamist ja pärast tulemuste tõlkimist tagasi äritegevuses kasutatavaks lahenduseks. Seda võib lihtsustatult võrrelda probleemide/väljakutsete teadusliku tõestamisega. Oluliseks eripäraks on see, et lean 6 sigma meetoditega saab tüüpiliselt 95% kindlusega väita, et valitud lahenduste kasutamine viib soovitud tulemusteni.
Ajagraafik
Tüüpiliste projektide kestvused on 3-6 kuud, keerukamate puhul loomulikult pikemalt. Projekti kestvus sõltub parendusprojekti iseloomust.