Intervjuu PKC Eesti ASi projektijuhi Silver Kannega
PKC Eesti AS projektijuht Silver Kanne oli üks neist tublidest õppijatest, kes osales 2016. aasta kevadperioodil TJO Lean-tehnikate arenguprogrammis. Uurisime Silverilt tema töö ning lean-tehnikate arenguprogrammis õpitu kohta lähemalt.
1. Silver, räägi palun natuke PKC Eesti AS-ist. Mida Sa ettevõttes teed ning mis Sind motiveerib?
PKC Eesti AS on PKC Group OY kontserni kuuluv ettevõte, mille põhitegevuseks on juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootmine Skandinaavia juhtivatele auto-ja elektroonikatööstusettevõtetele. Peamiseks tegevusalaks on meil veoautodele juhtmeköidiste valmistamine. Paljud ehk ei tea, et PKC Eesti AS toodab juhtmeköidiseid sellistele tuntud veoautomarkidele nagu Volvo, Renault, MAN ja DAF. Oluline fakt on ka see, et just Eestis toodetakse kogu Scania juhtmestik. Ühe tööpäevaga toodame juhtmeköidiseid 300–le autole.
Minu ametinimetus on projektijuht. Igapäevatöös tähendab see, et minu põhiliseks ülesandeks on inimeste motiveerimine ja probleemide lahendamine. Mõtlen pidevalt sellele, mida muuta ja teha paremini. Enda ja meeskonnaga jään rahule siis, kui kliendid on rahul.
2. Millised on PKC Eesti ASi ja Sinu eelnevad suhted lean-mõtteviisiga?
PKC on Soome päritolu ettevõte. Kontsernis on juurutatud 5S süsteem ja sealt see asi alguse saigi. 5S põhimõtteid ja mitmeid teisi lean-elemente oleme juurutanud ka Eestis. Tänapäeval on tootmisettevõtetes lean-tootmine hädavajalik, sest tagab efektiivsuse ja on konkurentsivõime aluseks. Lean tähendab ka pidevat muutmist ja uuendustega kaasa minemist.
“Iga uus asi on raske ja hirm muutuste ees on loomulik. Samas, kui lean-põhimõtted on tootmises juurdunud ja head tulemused selgelt näha, on saavutatut hea võrrelda eelneva tasemega.”
3. Osalesid 2016. aastal koos kolleegidega Lean-tehnikate arenguprogrammis. Miks otsustasite meie programmi kasuks ja kas Sinu ootused täitusid?
Tajusime vajadust laiapõhjalise lean-koolituse osas ja internetist sellekohast infot otsides jäi silma TJO lean-tehnikate arenguprogramm. See tundus meie vajadustele hästi sobivat. Tagantjärele võin öelda, et TJO Konsultatsioonide koolitusprogramm oli arendav ja koolitaja lähenemine kogemustel põhinev ning väga praktiline. Usun, et Eestis on raske teist nii head lean-valdkonna koolitajat leida.
4. Mida õppisid Lean-tehnikate arenguprogrammist?
Lean arenguprogrammis osaledes sain juurde palju erinevaid mõtteid ja ideid, kuidas rakendada teooriat praktikas. Sain lean-valdkonnast tervikliku pildi, mida sümboliseerib „Lean maja“ kujund. Palju mõtteid sain ka selles osas, kuidas tegeleda pideva parendamisega ja kuidas tagada, et saavutatud tulemused juurduksid ja püsivalt kestma jääks. Lühidalt öeldes, sain parema pildi „lean maja“ erinevatest osadest ja sellest, kuidas ja mida teha, et „maja ei laguneks“.
5. Mida soovitad neile, kes alustavad oma organisatsioonis lean-põhimõtete rakendamist või teevad praegu esimesi samme?
Iga uus asi on raske ja hirm muutuste ees on loomulik. Samas, kui lean-põhimõtted on tootmises juurdunud ja head tulemused selgelt näha, on saavutatut hea võrrelda eelneva tasemega. Kindlasti tasub investeerida teadmistesse ja koolitusse. TJO Konsultatsioonide programmis võiksid osaleda nii algajad kui ka need, kes juba on lean-i rakendanud. Koolitus annab tervikliku ülevaate valdkonnast ja kindluse, kas ollakse õigel teel. Soovin lean-põhimõtete juurutamiseks kindlat meelt, järjepidevust ning julgust uuendustega kaasa minna!
Täpsema info LEAN-tehnikate koolitusprogrammi kohta leiad siit.