Konsultant kirjutab: Kuidas korraldada puhkusejärgset sisseelamist?
Jussi Onoper
Tänavuse suve kuumad nädalad on andnud hea võimaluse värskes õhus puhata ja mõtted tööprobleemidelt muudele teemadele viia. Nagu igal aastal, nii on ka seekord oluline meeskond pärast puhkustelainet taas efektiivselt töölainele häälestada. Oluline on teha seda läbimõeldult, sest vastasel korral võib esimese nädala lõpuks tekkida tunne nagu ei oleks puhkust olnudki.
Järgnevalt on esitatud mõned mõtted, mis võiksid aidata tööleasujatel lihtsamalt igapäevast töörütmi saavutada:
-
Kasulik on puhkuselt tagasi tulles (või juba enne puhkusele minekut) märkida üles prioriteetsed tegevused, mis vajavad pärast puhkuselt naasmist lahendamist. Kui te olete oma tegevuste prioriteedid endale teadvustanud ja kirja pannud, siis võiksite võtta endale aega, et teha ka väike töökorralduse analüüs.
-
Tulekahjude kustutamise asemel oleks puhkusejärgselt hea tegeleda oma senise töökorralduse ülevaatamisega. Värskena ja töömuredest puhanuna võib tekkida ideid, kuidas paremini oma tööd nii seada, et probleemide tagajärgedega võitlemise asemel oleks rohkem aega tegeleda nende põhjuste kõrvaldamisega. See, kuivõrd puhkuse ajal on (või ei ole) edasilükkamatuid probleeme tekkinud, võib iseenesest olla ajendiks või ideede allikaks, kuidas tulevikus tööülesandeid “ajas ja ruumis” edukamalt jagada.
-
Planeerige endale mõni koolitus, millel võib samamoodi olla ergutav mõju uute ideede tekitamiseks ja enda häälestamiseks töölainele.
Kui eelnevaid tegevusi võib igaüks iseseisvalt kavandada, siis organisatsiooni ja meeskonna arendamine on pidev tegevus ja puhkuste (eriti kollektiivpuhkuse) perioodi lõppemine on suurepärane hetk mõelda kõiki töötajaid puudutavate küsimuste peale. Allpool on toodud veel mõned tegevused, mida võiks üheskoos ette võtta:
-
Kuivõrd juuliks-augustiks on üldjuhul selgunud esimese poolaasta tulemused, võiks meeskonnaga teha kokkuvõtteid aasta alguses püstitatud eesmärkide täitmisest ja korrigeerida teise poolaasta eesmärke ning tegevusplaane või ühisel seminaril teavitada ettevõtte tulemustest.
-
Meeskonnale korraldatud “sisseelamispäeva(de)” seminari raames soovitatakse koos eesmärkide ülevaatamisega üle korrata organisatsiooni põhiväärtused (missioon, visioon).
-
Seminari programmi võib lülitada ka töötajate jooksvate ülesannete täpsustamise ja mõnede ühiste protseduuride läbiarutamise parema ühise häälestuse saavutamiseks. Meeskonnatunde tekitamiseks on alati kasulikud organisatsiooni ees seisva mõne konkreetse probleemi lahendamiseks korraldatud rühmatööd või ajurünnakud.
Lõpuks, esimestel päevadel ei maksa ületundidega üle pingutada. Ega töö jänes ei ole, mis eest ära jookseb, suvi veel kestab :)