See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Mis on poka-yoke?

Kes on kunagi sõitnud nõukogudeaegse autoga, teab ilmselt hästi, kui „lihtne“ on tankides unustada bensiinipaagi kork auto katusele või kapotile. Tänapäevaste autode puhul sellega muret ei ole, sest kork on plastikribaga auto kere külge ühendatud. Tegemist on hea näitega insenertehnilisest lahendusest, mis aitab vältida inimlikku eksimust.

Veavabasid lahendusi tähistab lean-mõtteviisis jaapanikeelne termin „poka yoke“, mis otsetõlkes tähendabki veakindlust. Toyota tootmissüsteemi (TPS ehk Toyota Production System) raames võeti algselt kasutusele termin “baka yoke”, mis otsetõlkes viitab lollikindlusele (“inglisekeelne vaste “idot-proof”). Konservatiivsed jaapanlased otsustasid siiski mingil hetkel kasutusele võtta viisakama termini.

Poka-yoke lahenduste eesmärgiks on minimeerida inimlikest vigadest tingitud kvaliteediprobleeme ja –kulusid. Töötlevas tööstuses aitavad veavabadust tagada nii ennetavad lahendused nagu näiteks šabloonid, tõkised ja piirajad, mis ei võimalda inimlikel eksimustel üldse tekkida, kui ka indikatiivsed lahendused, mis annavad märguande või signaali siis, kui defekt on juba toimunud.

Poka yoke lahendusi leiab kõikjalt:

  • köögikombain käivitub alles pärast kaane turvaliselt lukustamist;
  • SIM-kaardi lõigatud nurk tagab kaardi pessa õigesti asetamise jne, jne.

Millised inimlikud vead Sinu ettevõttes aset leiavad ja milliseid poka-yoke lahendusi nende vältimiseks kasutada saaks?

Tunned teema vastu huvi?