Intervjuu: Olari Taali kolm tarka meest taskus
Eelmisel nädalal 45aastaseks saanud siseminister Olari Taal tunnistas jaanuaris ametisse asudes, et ta andis peaminister Mart Siimannile oma nõusoleku meeltesegaduse hetkel. Tänaseks on ministril kolm nõunikku, kes peavad aitama tal meeltesegadust vältida. Siseminister Olari Taali kolm nõunikku on suuremal või vähemal määral seotud ettevõtlusega. Urmas Sõõrumaa juhib suurimat turvafirmat ESS Grupp, Tauno Jussi Onoper töötab omanimelises konsultatsioonifirmas, Jüri Tikk tegeles aga varem Paldiski tuumaobjekti valvamisega.
Taali värskeim nõunik, alles pärast jaanipäeva siseministeeriumisse tulnud Urmas Sõõrumaa on enda kinnitusel oma majandushuvidest turvafirmas ESS ministriga põhjalikult kõnelenud ja töötab nõunikuna ainult osalise tööajaga.
«Seitsme aasta pikkuse äritegevuse tulemusena olen ennast majanduslikult normaalselt kindlustanud ja siseministeeriumis töötan missioonitundest,» väidab Taali politseitööd puudutavates küsimustes nõustav Sõõrumaa.
«Eestis on päris palju majanduslikult kindlustatud inimesi ja on igati loomulik, et paljud neist aitavad riigi ees seisvaid ülesandeid lahendada ilma otsest isiklikku kasu taotlemata,» ütleb Sõõrumaa.
Sõõrumaa on juba korra proovinud nõunikuametit Edgar Savisaare ametisoleku ajal, kuid siis jäi see katsetus lühikeseks. Lisaks on tema turvafirmal olnud korduvalt arusaamatusi politseiga, küll välissaatkondade valvamise, küll politseinike juurdepääsu osas ESSi valvatavale Tiskre elamurajoonile.
Tihti lahkuvad ministrid koos oma nõunikega. Olari Taali suhetes kaitsestruktuuridega nõustav leitnant Jüri Tikk on suutnud eri ministritele nõu anda väikeste vaheaegadega juba alates 1995. aasta lõpust. Tema viimane tööleping siseministeeriumis sõlmiti eelmise aasta mais.
Tööka inimesena pole Tikk mitu aastat oma puhkust välja võtnud ja seetõttu on ta praegu kolmekuulisel suvepuhkusel.
Kolmas siseministri nõunik, 25aastane Tauno Jussi Onoper tegeleb ministeeriumi kvaliteedimudeli väljatöötamisega. Tema ülesanne on panna siseministeerium ja selle iga töötaja võimalikult efektiivselt tööle.
Nagu Sõõrumaa töötab samuti Onoper siseministeeriumis osalise tööajaga, sest oma aja võtab tema konsultatsioonifirma TJO Konsultatsioonid. Erafirma tegevusala on juhtimis- ja kvaliteedialased konsultatsioonid ja koolitus.
«Töö siseministeeriumis on väljakutse aidata täiustada ühe väga olulise riikliku struktuuri juhtimist,» põhjendab Onoper osalemist riigitöös.
Onoper ütleb, et kuigi seni on siseministeeriumi valitsemisalas enam tähelepanu saanud politseiamet, on tegelikult tööpõld palju laiem. «Oluline on saavutada sisemine tasakaal ja teadvustada avalikkusele, et siseministeerium on terviklik süsteem, mis tegeleb väga erinevate valdkondadega,» lausub Onoper.
Urmas Sõõrumaa hinnangul tuleks suurendada just politseiameti kui siseministeeriumi suurima allüksuse autoriteeti avalikkuse ja politseinike endi seas.
Olari Taal valib oma nõunikke ainuisikuliselt. «Ühelt poolt on see väga suur usaldus, kuid samas oodatakse väga kiiresti ka tulemusi,» räägib siseministeeriumi kantsler Vahur Glaase.
Ministeeriumi asekantsler Tiit Sepp peab nõunikku eelkõige ministri ja tema erakonna vahendajaks. «Kui minister on informeeritud poliitilisel maastikul toimuvast, on tal ka palju vähem kõhklusi otsuste langetamisel,» leiab Sepp.
Erinevalt ministri nõunikest pole kantsler Vahur Glaasel ühtegi firmat ja ta pole seotud ühegi ettevõttega. «Olen läbinisti riigiametnik ja saan enda majandamisega ka hakkama,» lausub Glaase.
«Kuid minulgi on mõtted, kogemused ja sidemed olemas, nii et kui õige päev ükskord kätte jõuab, hakkan ehk ka ettevõtlusega tegelema,» lubab Glaase.
«Mida ma tegema hakkan, praegu ma veel ei ütle,» salapäratseb Glaase. Esialgu kavatseb ta veel võimalikult kaua kantsleriametit pidada ja ei plaani kandideerida ka järgmistel riigikogu valimistel.
Olari Taali hindavad tema ametkonna töötajad jõuliseks ja tahtekindlaks inimeseks, kes oma tahtmise enamasti läbi viib. Nõunikud on ministri iseloomustamisel väga ettevaatlikud ja pigem hoiduvad hinnangutest. Urmas Sõõrumaa põhjendab seda, et ta on küll isiklikult tuttav nii Olari Taali kui Robert Lepiksoniga, kuid tal puudub veel pikaajaline kogemus nendega koos töötamisel.
Nõunikel ei ole kerge, sest Taal pole endisest siseministrist Robert Lepiksonist pehmem. «Mõlemad on paraja selgrooga poisid ja oma arvamust neil ikka jätkub,» räägib Glaase. «Mõlemad on otsustaja tüüpi.»
Vahur Glaase siseministeeriumisse kutsunud Robert Lepikson on tema vana sõber. Glaase kinnitusel saab ta ka Olari Taaliga hästi läbi. «Lepiksoni lahkumisel minul endal küll lahkumismõtteid polnud,» tunnistab Glaase. Tema arvates on ministeeriumi töötajad muutunud viimase aastaga professionaalsemaks ja kohusetundlikumaks.
Artikkel ilmus 10.06.1998 Äripäevas, autor K. Malmberg.